Cupa României. Victorie la limită pentru “U” Cluj în 16-imi

| Foto: foto Cristian Cosma/fcuniversitateacluj.ro

Clujenii au trecut de Progresul Spartac, scor 1-0, grație golului înscris de căpitanul Giurgiu.

Partida de pe sinteticul bucureștean a început bine pentru “studenți”. Hordouan a ratat prima ocazie a jocului, în minutul 8, când nu a reușit să înscrie din apropiere. Dominația “Șepcilor roșii” a continuat, iar Coman, Greu și Florescu au ratat alte oportunități de a marca. Totuși, cu 10 minute înainte de pauză, Giurgiu a transformat un penalty obținut de Ursu, iar Universitatea a intrat în avantaj la cabine.

Actul secund nu a mai fost atât de disputat. Falub a decis să ofere câteva minute și unor jucători care evoluează mai puțin, precum Berci și Hațiegan. Gazdele au avut singura ocazie a reprizei, la șutul lui Apostol din minutul 73. Astfel, “U” se impune cu 1-0 și se califică în optimile Cupei României.

Progresul Spartac: Răduță – Grigore, Ghidurea, Leafu, Geană, Parfeon, Donca, Cip, Stanciu, Boiangiu, Tudorache

Universitatea Cluj: Dur-Bozoancă – Coman, Căpușă, Cordoș, Taub – Giurgiu, Florescu – Ursu (Takacs ‘60), Greu (Berci ’90+2), Hordouan (Hațiegan ‘82) – Coman

Următorul meci pentru clujeni va fi împotriva echipei CS Mioveni, în deplasare.