Cuplul Florin Mergea - Horea Tecău conduce cu 2-0 în Cupa Davis GALERIE FOTO

În întâlnirea de dublu a partidei dintre România şi Danemarca, contând pentru Cupa Davis, cuplul Florin Mergea - Horia Tecău a reuşit să câştige primul şi al doilea set în faţa danezilor Frederik Nilsen - Thomas Kroman.

Actul a fost deosebit de echilibrat şi a fost nevoie de tie-break pentru ca românii să obţină primul set al întâlnirii.

În câteva momente începe al doilea set. Rămâneţi pe ziuadecj.ro pentru toate amănuntele şi pentru o galerie foto de la meci.

Dacă România câştigă acest meci îşi va adjudeca şi competiţia cu Danemarca, după cele două victorii disputate ieri la Sala Sporturilor.

UPDATE Tecău şi Mergea încep foarte bine setul 2, reuşind să facă deja două break-uri, astfel că ai noştri conduc cu 3-0. Sala Sporturilor "Horia Demian" e aproape plină, la partidă asistă aproximativ 2.000 de persoane. Printre spectatorii de la tribuna oficială se numără şi primarul Emil Boc.

UPDATE 2 Florin Mergea şi Horea Tecău nu au avut aproape nicio emoţie în setul secund, pe care l-au câştigat cu 6-2. În câteva momente va începe setul 3 al partidei de dublu, cea care ar putea consfinţi victoria României în confruntarea din acest weekend contra Danemarcei contând pentru turul I al grupei euroafricane a Cupei Davis.

UPDATE 3 Florin Mergea a comis trei duble-greşeli în game-ul doi al setului trei, astfel că danezii au reuşit primul lot break din acest meci. E 2-0 pentru cuplul Nielsen-Kroman, in setul trei al partidei.

UPDATE 4 Românii fac imediat un rebreak, iar scorul e 2-1 pentru nordici. Horia Tecău urmează la serviciu.

UPDATE 5 E 5-4 ÎN setul trei pentru ai noştri, iar Mergea va servi pentru victorie şi calificare.

UPDATE 6 România a învins Danemarca înmeciul de dublu încheiat în urmă cu puţine momente la Sala Sporturilor "Horia Demian". Horia Tecău şi Florin Mergea au trecut în trei seturi 7-6, 6-2, 6-4 de dublul danez Nilsen - Kroman, aducând a treia victorie contra danezilor şi implicit calificarea în turul următor al Cupei Davis. Partidele de mâine, care încep la ora 13, vor conta doar pentru palmares.

Sala Sporturilor a fost arhiplină, cu o atmosferă frumoasă. La sfârşit tenismenii au fost aplaudaţi minute bune de fanii clujeni şi s-au fotografiat cu un steag tricolor.

În turul următor al competiţiei tricolorii vor întâlni echipa Olandei, partida urmând să se dispute tot pe teren propriu.