Dan Petrescu s-a convins rapid. CFR Cluj renunță la un jucător și îl trimite în Israel
- Scris de Ziua de Cluj
- 29 Iul 2025, 16:51
- Sport
- Ascultă știrea

După doar 62 de minute jucate în tricoul vișiniu, antrenorul a decis să se despartă de un tânăr jucător.
Ajuns în Gruia pe filiera africană, Moussa Samake a fost împrumutat de CFR Cluj în ligile inferioare din România, mai întâi la CSM Olimpia Satu Mare și mai apoi la CSM Reșița. În stagiunea precedentă, atacantul a impresionat și Dan Petrescu i-a oferit șansa de a îmbrăca tricoul vișiniu.
Totuși, după doar 62 de minute jucate pentru CFR Cluj, 17 cu Paksi în preliminariile UEFA Europa League și 45 cu FC Argeș în Superligă, antrenorul a decis să renunțe la serviciile jucătorului în vârstă de 20 de ani.
Potrivit Digisport, conducerea din Gruia a și găsit o formație în căutare de atacant și îl va împrumutat pe Moussa Samake la Hapoel Petah Tikva, nou-promovată în prima ligă din Israel.
Originar din Mali, atacantul a marcat de 9 ori în 27 de apariții la nivelul Ligii a 2-a în stagiunea precedentă.