David Popovici, dublu campion mondial la 17 ani: ”Un om banal capabil să facă lucruri extraordinare”

David Popovici (17 ani) a scris istorie la Mondialele de la Budapesta, după ce a câștigat aurul atât în proba de 100 de metri liber, cât și în cea de 200 de metri liber.

La finalul probei ”regine” a natației, cea de 100 de metri liber, David Popovici s-a descris în doar câteva cuvinte: ”Popovici este un puști care înoată repede, sunt un om banal capabil să facă lucruri extraordinare”, a fost reacția lui David Popovici, la TVR, transmite digisport.ro.

Înotătorul român a câștigat cursa de 100 de metri liber la photo finish, în 47:58.00. Popovici a întors al doilea după 50 de metri, dar a forțat în ultimii metri și a câștigat finala.

De 49 de ani nu s-a mai întâmplat ca un înotător să devină campion mondial atât în proba de 200 de metri liber, cât și la 100 de metri liber. De altfel, David Popovici este doar al doilea om de pe planetă care reușește așa ceva, după Jim Montgomery, în 1973.