Detalii despre accidentarea lui Bălgărdean. Cât ar putea lipsi portarul

Goalkeeper-ul campioanei a fost înlocuit la pauza meciului dintre CFR Cluj și Sepsi OSK, câștigat de “feroviari” cu 1-0.

După o fază petrecută în minutul 37 al jocului de la Sfântu Gheorghe, Cristian Bălgrădean a acuzat dureri și a fost înlocuit la pauză cu polonezul Gregorz Sandomierski. După primele controale, medicii clubului din Gruia consideră că portarul a suferit o ruptură musculară, notează Fanatik.

Goalkeeper-ul va efectua un RMN, care va releva cât de gravă este accidentarea suferită. Dacă Bălgrădean a suferit o ruptură musculară de gradul 1 ar putea rata doar jocurile din luna ianuarie, cu Hermannstadt și Astra. Totuși, dacă ruptura este de gradul 2 sau 3, portarul ar putea reveni doar în martie și ar rata nu mai puțin de opt partide.

În actuala stagiune, Bălgrădean a jucat în 25 de partide în toate competițiile, iar în 16 dintre acestea nu a încasat niciun gol. Înlocuitorul său, Gregorz Sandomierski a jucat în 6 partide și nu a fost învins în două dintre acestea.