Două victorii într-o zi pentru CFR Cluj

Echipa clujeană le-a învins în ultimele amicale ale iernii pe FC Sfântul Gheorghe (6-0) și pe Beijing Rehne (3-0) și termină cantonamentul din Spania cu șase victorii în tot atâtea meciuri.

În primul meci al zilei, liderul Ligii 1 a spulberat formația molodoveană FC Sfântul Gheorghe, scor 6-0. Dan Petrescu a folosit o combinație de titulari și jucători care au prins mai greu lotul în prima parte a campionatului.

Astfel, primul 11 al CFR-ului a fost: Duka - Manea, Gilvan, Luchin, Vlad, L. Rus, Deac, Păun, Costache, Nouvier, Balde. La pauză, tabela inndica 3-0 pentru clujeni, iar la final diferența s-a dublat. Pentru "feroviari" au marcat Deac (3), Balde, Păun și Costache.

Cel de-al doilea amical al zilei s- a încheiat cu victoria "feroviarilor", scor 3-0. Tehnicianul liderului a rulat restului lotului avut la dispoziție. Pentru CFR au jucat în meciul cu echipa chineză: Arlauskis - Peteleu, Vinicius, Mureșan, Camora - Culio, Djokovic - Ioniță, Omrani, Mailat - Țucudean. Scorul la pauză a fost 2-0, după golurile lui Ioniță și Omrani, iar după pauză Mailat a închis tabela.

Primul meci în campionat al formației din Gruia va fi pe teren propriu, împotriva Concordiei Chiajna. Partida va avea loc pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", luni 5 februarie.