Dublă victorie și calificare în “sferturile” Cupei României pentru juniorii de la "U"

| Foto: facebook.com/FCUCluj

Ambele echipe de juniori ale Universității Cluj au câștigat meciurile disputate miercuri în optimile de finală ale Cupei României și s-au calificat în faza următoare a competiției.

Este vorba despre partidele disputate de “U” la Tărlungeni și Cluj-Napoca, împotriva celor de la Colțea Brașov (Under 17), respectiv FC Ardealul (Under 19).

Dacă elevii lui Daniel Sima și Zsolt “Sisi” Szilagyi, care îi antrenează pe juniorii U17, s-au impus în manieră categorică, scor 4-0, băieții lui Călin Sălăgean de la U19 au mers mai departe după executarea loviturilor de departajare, rezultatul la finalul timpului regulamentar indicând o remiză “albă”. Omul meciului a fost portarul Andrei Gorcea, cel care a reușit să pareze două penalty-uri, dar și să înscrie golul calificării formației clujene.

Întâlnirile din faza “sferturilor” sunt programate în primăvara anului viitor.

U17: Colțea Brașov – “U” 0-4
Au marcat: Szabo, Hofman (pen.), Matioc, Baior
“U”: Aștilean – Belean, Molnar, Szabo, Moraru, Costea, Pop M., Jurj, Sima, Felecan, Hofman. Au mai jucat: Șuveg, Baior, Matioc, Filip, Neacșu.

U19: FC Ardealul – “U” 0-0 (1-3 după penalty-uri)
Au înscris de la punctul cu var: Forna, Vomir, Gorcea
“U”: Gorcea – Ilieș, Vomir, Pop C., Pașcalău, Țica, Scocîlcă, Văsălie, Mureșan, Forna, Mâneran. Au mai evoluat: Cucoș, Chirteș, Tirla, Trifan