După 3-1 cu CSM Bucureşti, Unirea Dej speră la o participare în Cupa Balcanică

CS Unirea Dej a reuşit să învingă cu 3-1 formaţia CSM Bucureşti, însă pentru gazde partida a fost mai dificilă decât o arată scorul.

Încă din debutul partidei, cele două formaţii au mers umăr la umăr (3-5, 7-10, 12-11, 14-12), însă avantajul confortabil de patru puncte (16-12) nu a fost suficient pentru unirişti, care s-au văzut conduşi cu 24-21. Dejenii au reuşit miraculos să egaleze la 24, iar apoi tensiunea a atins cote maxime. Gazdele au avut 8 şanse de a "închide" setul (26-25, 28-27, 30-29, 32-31), însă bucureştenii au fost cei care s-au impus dramatic cu 35-33.

Cu moralul la pământ după înfrângerea cu Baia Mare, dejenii nu şi-au revenit nici în actul secund (3-5, 8-10). Voleibaliştii bucureşteni au profitat de căderea liberă în care se afla formaţia de pe Someş şi au condus aproape tot setul (10-12, 15-16). La 18-18, ceva s-a rupt în jocul oaspeţilor, iar dejenii s-au desprins la două puncte (20-18) şi în final şi-au adjudecat runda cu 25-23.

Bucureştenii au dominat timp de o oră ostilităţile. De-abia în ultimele două seturi, gazdele şi-au revenit şi au pus probleme adversarilor. În runda a treia, voleibaliştii conduşi de Victor Lazăr au fost conduşi în permanenţă de bucureşteni (11-12, 15-16, 16-19), însă, încurajaţi de un public numeros, gazdele au reuşit să egaleze la 23 şi apoi să tranşeze setul cu scorul de 27-25. În ultimul act, experienţa şi-a spus cuvântul. Dejenii s-au descătuşat (13-8, 15-9, 19-12), iar la final tabela de marcaj a indicat 25-20.

Următorul meci se va disputa la Bucureşti, iar dacă voleibaliştii din capitală se vor impune, întâlnirea decisivă va avea loc la Dej.