Gloria - CFR Cluj 0-3. "Dubla" lui Traore şi călcâiul lui Bjelanovic duc CFR pe locul şapte. VEZI REZUMATUL VIDEO

Gloria - CFR Cluj 0-3.
CFR a învins clar pe Gloria Bistriţa, în deplasare, şi a întrecut-o pe Steaua în clasamentul Ligii I. Clujenii sunt însă la 11 puncte în urma liderului Oţelul Galaţi.
Cu Sorin Cârţu exilat în tribună, CFR Cluj a bătut fără probleme la Bistriţa. Clujenii au acum 22 de puncte şi au depăşit Steaua la golaveraj, dar sunt mult în urma liderului Oţelul, care are 33 de puncte.

Gloria - CFR 0-3 (0-0)

Marcatori: Traore 55, 72, Bjelanovic 85

Gloria: Albuţ - Achim, Năstase, Szukala, Velcovici (55 Tudose)  - R. Mărginean (59 Nalaţi), A. Mureşan - S. Keita (65 Bruno Moraes), Băjenaru, C. Petre - J. Moraes. Antrenor: Nicolae Manea.

CFR: Nuno Claro - Panin, Cadu, Piccolo, Rada - Culio, Costa (83 Kivuvu), Peralta, Edimar (72 Bjelanovic) - De Zerbi - Traore (86 Veloso). Antrenor: Sorin Cârţu.

Arbitru: Al. Tudor (Bucureşti)

Eliminare: Nalaţi 69

Vezi comentariul meciului, invers cronologic, şi golurile în format VIDEO:

Final de meci. În repriza a doua, CFR a fost mai aproape de valoarea sa şi mai motivată să învingă. Ce-i drept, replica bistriţenilor a fost modestă.

Minutul 90+3: J. Moraes rămâne singur cu Nuno Claro, dar trimite puţin pe lângă poartă

Minutul 90+1: şut frumos De Zerbi, prins de portar

Minutul 87: J. Moraes trage tare, mingea trece la o palmă de poartă

GOOOOL CFR! 0-3!
Minutul 85: De Zerbi centrează în faţa porţii, iar BJELANOVIC reia superb, cu călcâiul, pe lângă un Albuţ dezorientat

Minutul 82: şut Bjelanovic, slab, prinde portarul

Minutul 79: Bjelanovic şutează pe spate, după un corner, Albuţ respinge

Minutul 77: J. Moraes pătrunde frumos, în dribling, dar nu reuşeşte să şuteze

GOOOOL CFR! 0-2!
Minutul 72: centrare Panin, TRAORE este acolo şi deviază cu capul în poartă, dovedind că are totuşi un simţ al porţii destul de dezvoltat

Minutul 69: Gloria rămâne în zece. O eliminare stupidă a lui Nalaţi, intrat de zece minute. Al doilea "galben" l-a primit pentru că a executat prea repede o lovitură liberă

Gloria a făcut toate schimbările până în minutul 65. Fraţii Moraes fac pereche în atacul Bistriţei

Minutul 61: Culio şutează din nou, tot pe lângă poartă

GOOOL CFR! 0-1!
Minutul 55: TRAORE a şutat la colţul scurt. Eroul de până acum, Albuţ, a scăpat mingea pe lângă picior

Minutul 52: şut Culio, cu dreptul, inexact

Minutul 50: Rada reia cu capul spre poartă, dar nu găseşte cadrul porţii

Minutul 49: Edimar nu reuşeşte să reia spre poartă o minge centrată bine de Culio

S-a reluat meciul, Băjenaru a şutat puţin pe lângă poartă chiar în debutul reprizei.

Prima repriză se încheie 0-0. CFR şi-a cam bătut joc de şansele de gol pe care le-a avut. Ar fi trebuit să conducă cel puţin cu 2-0.

Un minut de prelungire pentru prima repriză.

Minutul 41: şut Moraes din lovitură liberă, peste poartă

Minutul 40: Nuno Claro scapă mingea din mâna la o centrare banală, apoi revine şi respinge balonul şutat de Keita

Meciul s-a încins. Tudor a dat patru cartonaşe galbene jucătorilor din cele două echipe

Minutul 33: Cadu ratează un penalty, după henţul lui Szukala!!! Germano-polonezul i-a luat mingea de pe cap lui Traore, cu mâna, dar Cadu a şutat telefonat de la punctul cu var

Minutul 30: lui Traore i s-a defectat simţul porţii. Două şanse uriaşe de gol ratate de african în aceeaşi fază: şut de la 12 metri, respins de Albuţ, apoi reluare în portarul căzut pe jos!!!

Minutul 29: Încă un corner pentru CFR, Cadu reia din voleu peste poată

Minutul 24: Moraes primeşte o minge în careul CFR-ului, dar este blocat de Cadu

Minutul 21: trei faze clujene într-un minut. Traore trage destul de slab, apoi De Zerbi îl întinde pe Albuţ cu un şut plasat, iar în faza următoare Culio trage pe lângă poartă

Minutul 17: fostul jucător al CFR-ului Radu Mărginean trage la poartă, dar mingea trece departe de ţintă

Minutul 16: De Zerbi este la un pas de gol, dar ezită la marginea careului mic şi mingea iese afară

Minutul 14: centrare Panin, Traore nu poate relua cu capul; a urmat un corner rămas fără rezultat

Minutul 9 : şut foarte bun al lui Culio, mingea trece la o palmă peste poartă

Minutul 4: De Zerbi trage pe poartă, primul şut al meciului, dar Albuţ prinde

Minutul 4: lovitura rămâne fără rezultat, dar Tudor le dă clujenilor alta, de la 28 de metri

Minutul 3: Culio este faultat la 30 de metri de poarta lui Albuţ. De Zerbi va executa