Handbaliştii au spart gheaţa: "U" Transilvania - Politehnica Timişoara 27-26

Handbaliştii au spart gheaţa:
"U" Transilvania a obţinut astăzi prima victorie din returul Ligii Naţionale, 27-26 cu Politehnica Timişoara, şi a urcat pe locul 11. Partida din cadrul etapei a XVI-a s-a disputat în Sala Sporturilor Horia Demian.

"Alb-negrii" au controlat primele minute, având în câteva rânduri un avans de trei-patru goluri (7-3, min. 11, 8-5, min. 16), dar s-au văzut egalaţi în finalul primei reprize (14-14). Oaspeţii au preluat conducerea la reluare (17-20, min. 43, 20-22, min. 48), însă clujenii au revenit de fiecare dată în joc şi victoria le-a revenit în ultimele secvenţe.

"A fost un meci foarte greu, ne aşteptam să fie aşa. Aveam nevoie de această victorie şi cred că de acum înainte vom aborda altfel următoarele partide. Dacă vom fi mai atenţi la finalizare ne vom face meciurile mai uşoare", a declarat tehnicianul formaţiei clujene, Liviu Jurcă.