Înfrângere la limită pentru handbalistele Universității Cluj, după un meci pe care l-au dominat

Echipa lui Alin Bondar a cedat în fața echipei HC Zalău, scor 34-33, după ce “studentele” au avut și cinci goluri avantaj în repriza secundă.

Clujencele au început bine partida din Sala Sporturilor “Horia Demian”, iar după 10 minute conduceau cu 8-6. La jumătatea reprizei, echipa lui Gheorghe Tadici a egalat, dar jocul bun al “studentelor” a continuat. Astfel, la pauză, Universitatea conducea cu 18-16.

Și la revenirea de la cabine, echipa lui Alin Bondar a surprins și a reușit chiar să se distanțeze la cinci lungimi. Finalul a fost unul pe muchie de cuțit, după ce elevele lui Gheorghe Tadici au reușit să egaleze la intrarea în ultimele 10 minute de joc. Lipsa de experiență le-a fost fatală jucătoarelor Universității Cluj, care, în cele din urmă, au cedat, scor 34-33.

Cea mai bună marcatoare a clujencelor a fost Lazăr, cu 10 goluri, urmată de Senocico, cu nouă reușite.

Pentru Universitatea Cluj urmează o deplasare grea, pe terenul campioanei, CSM București.