Înfrângere pentru România în primul meci din grupele principale CE 2018

| Foto: foto facebook.com/FRH-Federația-Română-de-Handbal-Official

“Tricolorele”au cedat în fața Olandei, scor 29-24 , după o repriză secundă de coșmar, dar păstrează șanse la calificarea în semifinale.

Prima parte a jocului din sala din Nancy a fost echilibrată. România și-a făcut jocul obișnuit și a ținut în șah puternica echipă la Olandei. Jocul cu pivotul Crina Pintea a funcționat bine, iar apărarea și-a făcut datoria. Astfel, la pauză, scorul era 11-10 în favoarea olandezelor.

Actul secund a început dezastruos pentru românce, care nu au putut înscrie timp de minute bune și au primit goluri pe bandă rulantă. Ajutate și de mai multe decizii controversate ale arbitrelor, olandezele s-au distanțat considerabil. “Tricolorele” au încercat revenirea, dar diferența de pe tabelă era mult prea mare. Scorul final al partidei a fost 29-24, în favoarea Olandei.

România rămâne cu patru puncte în Main Round și va juca în următorul meci împotriva Spaniei.