Înfrângere pentru "U" Cluj în al doilea amical al verii

| Foto: FC Universitatea Cluj

Echipa pregătită de Erik Lincar a fost învinsă de FK Napredak Krusevac, scor 2-0.

Sârbii au început mai bine jocul și au deschis rapid scorul în urma unei faze care nu anunța nimic. Singurul răspuns al clujenilor a venit prin Hofman, care însă a reluat slab din interiorul careului.

Elevii lui Erik Lincar nu au fost inspirați și nu au reușit să construiască acțiuni periculoase. Astfel, scorul pauzei a fost 1-0 pentru Napredak Krusevac.

Cu o formulă schimbată aproape în totalitate, "U" Cluj a căutat egalarea după pauză și a pus o oarecare presiune la poarta sârbilor. Totuși, tot Napredak Krusevac a reușit să marcheze, de data aceasta fiind învins Păun.

Un șut de la distanță și o lovitură liberă bine executată au fost singurele ocazii ale "studenților" în actul secund. Astfel, echipa clujeană pierde primul amical din cantonamentul austriac, scor 2-0.

Echipa de start: Gorcea - Baravykas, Ilie, Ispas, Pîrvulescu - Filip, Romario - Tescan, Remacle, Ely - Hofman

Echipa din repriza secundă: Păun - Romeo, Pițian, Ilie, Briceag - Bic, Pires - Haită, Tescan, Ely - Bălan