Îngrijorare la CFR: defensiva e “praf”, iar echipa începe în câteva zile noul sezon

Îngrijorare la CFR: defensiva e “praf”, iar echipa începe în câteva zile noul sezon
Cu câteva zile înainte de Supercupa României, CFR Cluj arată mari carenţe în apărare. Înfrângerea cu Viktoria Plzen a fost dublată de o altă mare problemă pentru Andone: accidentarea lui Laszlo Sepsi.

În faţa unor adversari redutabili precum Sparta Praga şi Viktoria Plzen, echipe clasate pe locurile doi, respectiv trei în campionatul trecut din Cehia, formaţia lui Ioan Andone a avut mari probleme, iar tehnicianul are puţin timp la dispoziţie să le rezolve. Pe 14 iulie CFR va juca Supercupa României cu Dinamo, după care va intra în preliminariile Ligii Campionilor.

Transferurile făcute de CFR nu au adus şi liniştea antrenorului Ioan Andone. CFR Cluj s-a descurcat în partidele de pregătire din Austria, însă numai până a întâlnit adeversari puternici. Cu Sparta Praga, CFR a suferit prima înfrângere, scor 0-1, după reuşita semnată de Kadarabek (62), care a profitat de o eroare făcută de Panin. "Fălcosul" s-a arătat îngrijorat încă de atunci pentru jocul pe faza de apărare, dar insuccesul cu Viktoria Plzen, 1-3, îi dă cele mai mari bătăi de cap. Cehii s-au distrat cu întreaga apărare "ceferistă" şi au făcut tot ce-au dorit la capătul unui meci în care portarul Felgueiras a fost unul dintre cei mai buni oameni de pe teren. Mai mult decât atât, Andone a trimis în teren o formaţie apropiată de cea cu care va începe oficial noul sezon: Felgueiras - Pinto, Cadu, Piccolo, Sepsi - Deac, Mureşan, Godemeche, Valente - Sougou, Kapetanos. Din cei 11 aliniaţi, doar Piccolo şi Godemeche nu sunt siguri de postul de titular. Cel mai probabil, antrenorul va renunţa la Piccolo ca variantă pentru un loc de titular şi va conta pe Maftei în Supercupa României, însă fostul rapidist este, de asemenea, o soluţie provizorie. În preliminariile Ligii Campionilor, unde CFR Cluj va intra la finalul lunii, Maftei este suspendat şi nu va putea fi utilizat, la fel ca şi Piccolo.

Echipa va rămâne în Austria, la Leogang, până pe 12 iulie, după care se va întoarce în România. Pe 14 iulie CFR o va întâlni pe Dinamo, pe Stadionul Naţional, şi va încerca să obţină primul trofeu al sezonului, Supercupa României. Partida se va disputa de la 21:30 şi va fi transmisă pe Pro TV.

Ronny le-a salvat onoarea

Prima repriză cu Plzen a fost un veritabil coşmar pentru ceferişti, care au încasat trei goluri până în minutul 42, iar scorul ar fi putut fi şi mai categoric, dar cehii au irosit câteva ocazii mari de gol. În actul secund, clujenii şi-au mai revenit, iar pe final de partidă au reuşit să reducă din handicap, prin Ronny (89), care a fructificat o pasă primită de la Nicoară.

Debut pentru Vass

În repriza a doua şi-a făcut apariţia în teren şi mijlocaşul ungur Adam Vass, sosit recent la echipă. Deşi este în urmă cu pregătirea, fotbalistul l-a impresionat pe Andone. "Este foarte bun, util şi ne poate ajuta mult. Mă gândesc chiar să-l folosesc cu Dinamo", a explicat "Fălcosul".

Sepsi s-a rupt

Fundaşul stânga în care conducerea şi-a pus mari speranţe înainte de începerea sezonului va rata duelul cu Dinamo. Laszlo Sepsi a fost trimis în teren din primul minut cu Viktoria Plzen, dar a rezistat doar 6 minute şi a părăsit terenul de joc accidentat. El are o entorsă şi necesită o pauză de câteva zile, urmând să rateze partida cu Dinamo, de pe 14 iulie.

 

 

Etichete
Comenteaza