Irina Bara a câștigat titlul în proba de dublu de la Marbella, alături de Ekaterine Gorgodze

| Foto: facebook.com/andaluciaopen

Perechea româno-georgiană, care a cucerit și titlul de la Transylvania Open 2021, s-a impus în finala turneului WTA 125 din Spania în fața cuplului Vivian Heisen (Germania)/Katarzyna Kawa (Polonia), cu 6-4, 3-6, 10-6.

Bara şi Gorgodze, favoritele numărul doi, au obţinut victoria după o oră şi 20 de minute.

După ce au câştigat primul set, Bara şi partenera sa au condus cu 2-0 în actul secund, dar apoi au pierdut cinci ghemuri la rând şi setul cu 3-6. În super tiebreak, Bara şi Gogodze s-au desprins la 6-4, dar au fost egalate, 6-6, însă apoi au câştigat ultimele patru puncte ale meciului.

Pentru cele două a fost al cincilea titlu WTA obţinut la dublu, după cele de la Karlsruhe (WTA 125), Transylania Open (WTA 250), Buenos Aires (WTA 125) şi Montevideo (WTA 125).

Pentru acest trofeu Bara şi Gorgodze au fost răsplătite cu un cec de 4.840 de euro şi 160 de puncte WTA la dublu.