Irina Begu ajunge în finala WTA de la Palermo. Cu cine se va duela românca

| Foto: foto facebook.com/romaniafedcup

Irina Begu a trecut în finala turneului WTA 250 de la Palermo, după 3-6, 6-3, 6-4 cu Sara Sorribes Tormo.

Irina Begu s-a calificat la mare luptă în finala de la Palermo, câștigând un meci de trei ore și 11 minute cu Sara Sorribes Tormo, scor 3-6, 6-3, 6-4!

Deși a cedat primul set, Begu a fost mai puternică din punct de vedere fizic, destabilizând apărarea adversarei în următoarele două manșe! Irina și-a asigurat un premiu de 15.922 de euro și 180 de puncte WTA, iar duminică va disputa prima finală a sezonului și a 9-a a carierei în circuit.

Totodată, Begu se va lupta pentru al cincilea ei titlu cu Lucia Bronzetti, debutantă într-o finală de turneu WTA.

„Sunt fericită că am reușit să câștig, a fost o luptă dificilă! În primul set nu am fost calmă deloc, am făcut multe greșeli și nu am pus prea multe mingi în teren. Dar în seturile doi și trei am jucat mai agresiv, am luat mingea mai repede.

Mi-au rămas puține cuvinte acum… Mă aștept ca fanii să țină cu ea în finală (n.r. – cu Lucia Bronzetti), dar am experiență, sunt de mulți ani în circuit și voi încerca să joc cel mai bun tenis”, a fost prima reacție a Irinei Begu după meciul cu Sara Sorribes Tormo, încheiat târziu în noapte, potrivit prosport.ro.