Irina Begu încheie ziua cu victorie pentru România

| Foto: foto facebook.com/romaniafedcup

Numărul 38 WTA a învins-o pe Timea Bacsinszky (46 WTA), într-o oră și 16 minute, scor 6-4, 6-1.

Al doilea meci al zilei a început ca și primul, cu elvețiencele având două game-uri avans. Begu a reușit break-ul și a început revenirea. Românca a egalat și cele două au mers cap la cap, până când numărul 38 WTA a reușit un nou break. Irina a mai cedat doar un game până la finalul setului și s-a impus, în 44 de minute, scor 6-4.

Setul secund a început tot cu Bacsinszky în avantaj, dar Begu a echilibrat repede jocul. Românca a fost susținută necondiționat de către fani și nu a mai pierdut niciun game până la final. Irina a încheiat a doua partidă a zilei, într-o oră și 16 și a adus al doilea punct României, după o victorie 6-4, 6-1.

Primul meci al zile de duminică va fi cel dintre Simona Halep și Timea Bacsinsky.