Irina Begu, salt impresionant în clasamentul WTA. Pe ce loc a ajuns românca după calificarea în optimile de la Roland Garros

| Foto: hotnews.ro

Irina Begu s-a calificat în optimi pe zgura pariziană, rămânând pe tabloul principal de simplu de la Roland Garros 2022.

Irina și-a egalat astfel cea mai bună performanță din carieră de la Grand Slamul de la Paris: s-a mai calificat în optimi la ediția din 2016.

În acest moment, Begu se află pe locul 41 în ierarhia WTA LIVE, cu 1.248 de puncte acumulate după ce a ajuns în cea de-a doua săptămână de concurs de la Paris.

Vorbim de un salt de 22 de locuri față de poziția pe care Irina o ocupa la ultimul clasament WTA dat publicității.

Pentru un loc în sferturi, Begu se va lupta cu Jessica Pegula, a 11-a favorită de la Roland Garros.

Begu și Pegula s-au întâlnit de două ori de-a lungul timpului, iar de fiecare dată a câștigat sportiva noastră.

2022, Melbourne WTA 250: 7-6(6), 6-3

2020, Indian Wells 125K: 7-5, 6-1

O eventuală calificare în sferturi i-ar aduce Irinei încă un salt în ierarhia mondială, ea putând ajunge pe locul 30 (1.438 de puncte ar acumula la o eventuală nouă calificare).

În vârstă de 31 de ani, Irina Begu s-a aflat cel mai sus în clasamentul WTA pe locul 22, în august 2016.

De-a lungul carierei, Irina a câștigat 442 de partide și a pierdut de 317 ori, iar din premiile din tenis a adunat $6.425.462, potrivit hotnews.ro.