Jasmine Paolini reușește calificarea în penultimul act la Transylvania Open 2022

| Foto: Transylvania Open

La capătul unui meci intens, sportiva din Italia s-a impus în fața lui Jule Niemeier, scor 7-5, 7-5.

Încă din primele minute, jocul a stat sub semnul echilibrului. Niemeier (78 WTA) a atacat puternic, așa cum a obișnuit, însă Paolini (74 WTA) a jucat cu încredere și a returnat de fiecare dată. După aproape o oră de întrecere, primul set i-a revenit italiencei, scor 7-5.

În setul secund, ambele sportive au servit excelent și nu au putut face diferența până în tie-break. Jasime Paolini a reușit primul break al setului, care i-a adus și victoria, scor 7-5, 7-5, într-o oră și 53 de minute.

Cel de-al treilea meci al sferturilor de finală le pune față în față pe rusoiaca Anna Blinkova și pe ucraineanca Anhelina Kalinina.