Liga Campionilor, pe ziuadecj.ro: AS Roma - CFR Cluj, 2-1 (FINAL)

CFR a pierdut în această seară pe "Olimpico", scor 2-1, întâlnirea din grupa E a Ligii Campionilor împotriva formaţiei AS Roma. Unicul gol al clujenilor a fost marcat de Rada, în minutul 78, cu o superbă lovitură de cap, în urma centrării lui Culio. La 0-0, Traore a trimis de două ori balonul în bară, în minutele 30 şi 52.
AS Roma - CFR 1907 Cluj 2-1

Au marcat: Mexes ('69), Borriello ('71) / Rada ('78)

AS ROMA: Lobonţ - Cicinho ('63 Cassetti), Mexes, Burdisso, Castellini - Menez ('45 Adriano), Pizzaro, De Rossi, Perrota -  Vucinic ('63 Borriello), Totti.  Antrenor: Claudio Ranieri.

CFR CLUJ: Nuno Claro - Panin, Alcantara, Cadu, Rada - E. Dică, Kivuvu, Edimar ('67 E. Kone), Culio - Hora ('76 De Zerbi) - Traorè ('81 Bjelanovic). Antrenor: Sorin Cârţu.

Arbitru: Jonas Eriksson, la centru, ajutat de Fredrik Nilsson şi Mathias Klasenius (toţi din Suedia), la cele două margini.

Scor final FC Basel - Bayern Munchen 1-2, în celălalt meci al grupei E.

Min 90+3. Final de meci. CFR pierde cu 2-1 întâlnirea de pe "Olimpico" şi rămâne cu 3 puncte în grupa E. Golul clujenilor a fost marcat de Rada, în minutul 78. La 0-0 Traore a trimis balonul de două ori în bara porţii lui Lobonţ.

Min 90+1. Bayern Munchen conduce FC Basel cu 2-1. A marcat acelaşi Schweinsteiger, în minutul 89.

Min. 90+1. Şut Alcantara, reţine Lobonţ.

Min 90. De la margine se arată 3 minute de prelungire.

Min 89. Şutul lui Panin, respins în corner de un fundaş italian.

Min 88. Şut bun a lui E. Dică, boxează Lobonţ!

Min 85. Roma are posesia pe acest final de meci.

Min 81. Bjelanovic îi ia locul lui Traore.

Min 78. GOOOOOOOL CFR! 2-1! Rada se înalţă şi reia în plasă, cu o lovitură de cap, centrarea lui Culio. CFR revine în joc!

Min 76. Schimbare la CFR. A ieşit de pe teren Hora şi a intrat De Zerbi.

Min 74. Cartonaş galben văzut de E. Dică.

Min 71. GOL AS ROMA! 2-0! De Rossi îl angajează excelent pe Borriello, care reia spectaculos în stânga lui Nuno Claro şi dublează avantajul campioanei Italiei.

Min 69. GOL AS ROMA! 1-0! În urma unui corner, Mexes deschide scorul cu un şut din interiorul careului mare.

Min 67. Prima modificare la CFR. Edimar părăseşte terenul accidentat, iar în locul său intră E. Kone.

Min 65. Cadu execută mult peste poartă o lovitură liberă din poziţie favorabilă.

Min 63. Dublă modificare la AS Roma. Ies Vucinic şi Cicinho, intră Borriello, respectiv Cassetti.

Min 61. În celălalt meci al grupei E, FC Basel - Bayern Munchen 1-1! Schweinsteiger restabileşte egalitatea din penalty, în minutul 56.

Min 60. Vucinic execută bine o lovitură liberă, dar Nuno Claro se opune din nou!

Min 55. Centrare expediată de Edimar până la Hora, care ratează intercepţia.

Min 52. A doua mare ocazie pentru CFR! Panin îl angajează excelent pe Hora, care deviază cu călcâiul la Traore, iar ultimul reia spectaculos din marginea careului mare, în bara din dreapta lui Lobonţ!

Min 50. Şut Pizzaro, Nuno Claro este din nou la post.

Min 48. Lovitură liberă pentru CFR! Execută Culio, respinge defensiva romană.

Înaintea startului reprizei secunde, Adriano l-a înlocuit pe Menez.

S-a reluat meciul!

Tot în grupa E, FC Basel conduce la pauză Bayern Munchen cu 1-0. Golul a fost marcat de Frei, în minutul 18.

Min 45+1. Finalul primei reprize. Scorul este egal, 0-0, după primele 45 de minute. Cea mai mare ocazie a CFR-ului i-a aparţinut lui Traore, care a reluat balonul în transversală, în minutul 30. Portarul Nuno Claro s-a evidenţiat la rândul său, prin câteva intervenţii salutare.

Min 45. Lovitură liberă pentru AS Roma. Şutul lui Totti este respins de portarul portughez al "feroviarilor".

Min 42. Cicinho îl evidenţiază şi el pe Nuno Claro! O primă repriză excelentă pentru portarul CFR-ului.

Min 41. Centrarea lui Panin, pradă uşoară pentru Lobonţ.

Min 38. O nouă ocazie pentru italieni! Totti îl întinde pe Nuno Claro, balonul ajunge la Menez, care trimite alături.

Min 36. Tot Vucinic şutează de la distanţă, iar goalkeeperul CFR-ului reţine în doi timpi. Momente bune pentru AS Roma!

Min 34. Acelaşi Vucinic este lansat excelent, dar trage slab, iar Nuno Claro este la post.

Min 33. Ocazie mare şi pentru AS Roma! Trasorul lui Vucinic, din interiorul careului mic, este respins de Nuno Claro!

Min 30. Ocazie mare pentru CFR!!! Traore scapă singur cu Lobonţ, dar preferă un şut în locul unei pase pentru Culio, iar mingea loveşte transversala!

Min 28. Şutul lui Pizzaro trece puţin pe lângă poarta lui Nuno Claro.

Min 25. Italienii au echilibrat partida, după un start bun al clujenilor. Niciuna dintre formaţii nu a expediat vreun şut pe cadrul porţii până în acest minut.

Min 23. În celălalt meci al grupei E, FC Basel conduce cu 1-0 în confruntarea cu Bayern Munchen. Frei a deschis scorul pentru elveţieni în minutul 18.

Min 20. Centrare Menez, resping fundaşii CFR-ului.

Min 18. Lobonţ degajează greşit, dar E. Dică trimite alături.

Min 16. Nuno Claro reţine balonul, după o lovitură liberă executată de Totti.

Min 12. Hora este surprins în off-side.

Min 11. E. Dică şutează de la distanţă, mult peste poarta lui Lobonţ.

Min 8. Lovitură liberă pentru CFR! Centrează Culio, respinge Perrota.

Min 6. Acelaşi Culio trimite alături, după un şut deviat a lui Traore. Început bun pentru CFR!

Min 4. Şutul lui Culio trece pe lângă buturile lui Lobonţ.

Min 3. Nuno Claro reţine în faţa lui Perrota.

Min 1. Centrare Castellini, respinge Rada.

A început partida de pe Stadio "Olimpico"! Italienii au avut lovitura de începere.