Naționala de handbal, învinsă din nou la Campionatul Mondial din Japonia

| Foto: facebook.com/ihf.info

România a pierdut în cel de-al doilea meci din Main Round, scor 34-22, în fața Suediei și rămâne fără victorie în grupele principale.

Așa cum a obișnuit în ultimele meciuri, trupa lui Tomas Ryde a avut un început modest de meci și nu a înscris în primele șapte minute, timp în care nordicele au marcat de patru ori. Chiar dacă au reușit să egaleze la șase, româncele au avut din nou o cădere la jumătate reprizei. Astfel, suedezele au intrat în avantaj la cabine, scor 14-9.

Ajutate de o defensivă visătoare și de un atac lipsit de idei al României, scandinavele au profitat. În timp ce Gullden&Co. marcau pe banda rulantă, româncele înceracu în zadar să reducă greșelile din joc. Evoluția din poartă a Dianei Ciucă le-a mai tăiat din elan suedezelor, dar scorul final a fost unul catastrofal, 34-22.

Cele mai bun marcatoare al României au fost Neagu, Pintea și Udriștoiu, cu câte patru goluri.

Pentru “tricolore” urmează partida cu Japonia, ultima de la Mondial. Jocul e programat mâine, de la ora 11:00.