Naționala de tineret are un nou selecționer. E fostul secund al lui Dan Petrescu la CFR Cluj

Naționala de tineret are un nou selecționer. E fostul secund al lui Dan Petrescu la CFR Cluj
| Foto: frf.ro

Reprezentativa U21 a României va fi pregătită de Costin Curelea, cel care a petrecut o bună perioadă în staff-ul antrenorului din Gruia.

"Selecționer al reprezentativei U20 în ultimii 2 ani, Costin Curelea va conduce de acum naționala de tineret, unde va avea ca obiectiv calificarea la turneul final U21 din 2027, găzduit de Albania și Serbia.

Fost atacant la Sportul Studențesc, Dinamo Minsk, Universitatea Craiova și FC Voluntari, Curelea a înscris aproape 100 de goluri în competițiile interne din România (Liga 1, Liga 2, Cupa României).

A reprezentat România U21 la nivel internațional și are și o selecție la prima reprezentativă, în 2011, cu San Marino (1-0).

Acesta este absolvent al licenței UEFA PRO în 2021, iar pe lângă perioada petrecută ca selecționer al reprezentativei U20 a României a mai fost antrenor secund la naționala U18 (2018-2019), la Academica Clinceni (2018-2020), la CFR Cluj (2020, 2021-2023), cu care a și câștigat două titluri de campion, și la Kayserispor (2021)", a transmis Federația Română de Fotbal.

Comenteaza