Naționala feminină de fotbal, învinsă la debutul în preliminariile pentru European. Belgia a câștigat duelul din Gruia

| Foto: frf.ro

“Tricolorele” au cedat în primul joc din campania de calificare pentru Campionatul European din 2021, 1-0 în fața Belgiei, la Cluj-Napoca.

Partida de pe Stadionul “Dr. Constantin Rădulescu” a început cum nu se poate mai prost pentru romance, care au încasat un gol, încă din minutul 9. De Neve a fost cea care a deschis scorul, direct din lovitură liberă, de la marginea careului. “Tricolorele” nu au prea contat din punct de vedere ofensiv în prima parte, iar echipa oaspete a intrat la cabine în avantaj.

După pauză, elevele Mirel Albon au încercat mai multe acțiuni la poarta adevrsă, însă fără success. Deși belgiencele sunt printre cele mai bune jucătoare de pe continent, româncele au avut momente bune de joc, în care au jucat chiar de la egal la egal cu formația oaspete. Astfel, Belgia s-a impus în Gruia în fața României, scor 1-0.

România: Pop – Meluță, Ficzay, Goder (Vlădulescu ‘46), Dușa, Oprea – Bortan, Vătafu, Voicu - Rus, Olar

Belgia: Evrard – Deloose, Biesmans, De Neve, Philtjens – Missipo (Velde ‘87), De Caigny, Vanmechelen (Vanhaevermaet ‘74) – Cayman, Van Kerkhoven, Wullaert