Naționala olimpică a debutat cu stângul la turneul de pregătire din Spania

| Foto: facebook.com/NationalaRomanieiOfficial

Selecționata pregătită de Nicolae Dică a pierdut în fața naționalei U23 a Mexicului, scor 0-1.

Startul meciului disputat la Marbella a consemnat un echilibru între cele două formații. Naționalele olimpice ale României și Mexicului s-au anihilat reciproc, iar ocaziile de poartă au lipsit cu desăvârșire. Selecționata condusă de Nicolae Dică a avut un oarecare plus la capitolul posesie și a părut mai energică în joc. Totuși, scorul pauzei a fost 0-0.

Prima jumătate a actului secund s-a desfășurat după același scenariu. Treptat, jocul mexicanilor s-a îmbunătățit, în timp ce românii au părut lipsiți de soluții. Astfel, cu un sfert de oră înainte de final, Ricardo Angulo a deschis scorul, în ciuda opoziție lui Manea și Aioani (75). În ciuda eforturilor din ultimele minute, “tricolorii” nu au reușit să egaleze și au pierdut primul meci al cantonamentului din Spania.

România U23: Aioani – Boboc, C. Manea, Nedelcu, Velisar – Cîmpanu, M. Marin – Oct. Popescu, Ciobanu, Mățan – Costache. Au mai evoluat: Dulca, Ganea, Rațiu, Miculescu, Perianu, Grigore