Nici a treia oară nu a fost cu noroc pentru "feroviari". CFR Cluj a pierdut duelul cu AZ Alkmaar

Campioana României a fost învinsă în cel de-al treilea meci din grupa D a UEFA Conference League, scor 0-1.

Abonează-te pe   Poza noua 31.03.2021
Pentru mai multe informaţii de ultimă oră vizitează pagina principală ZIUA DE CLUJ

Oaspeții au avut posesia încă din primele secvențe ale partidei din Gruia și, în ciuda insistențelor clujenilor, olandezii au avut primele ocazii importante.

Pe rând, Clasie care a șutat în bară (15) și Pavlidis care l-a pus la încercare pe Bălgrădean (17) au anunțat ceea ce avea sa urmeze. La o centrare venită din flancul drept, Karlsson a rămas nemarcat în careu și a înscris cu o lovitură de cap (18).

"Feroviarii" s-au remarcat la capitolul ocazii imediat după jumătatea reprizei, la execuția lui Debeljuh, reținută în doi timpi de Vindahl (23).

Trupa lui Dan Petrescu a avut inițiativa, însă ritmul jocului a scăzut odată cu trecerea timpului. Astfel, AZ Alkmaar conducea la pauză, scor 1-0.

Campioana României a ieșit de la cabine cu gândul la golul egalizator, iar Omrani l-a pus de două ori la încercare pe Vindahl, dar danezul a fost la post (51, 53).

Dan Petrescu a trimis forțe proaspete în ofensivă, Petrila și Alibec, însă "feroviarii" s-au lovit de un adevărat zid.

Defensiva danezilor a rezistat la fiecare acțiune, spre nemulțumirea spectatorilor prezenți în Gruia.

Până la final, Petrila a trimis bine din lovitură liberă, iar șutul său a șters bara transversală (86). Astfel, CFR Cluj a pierdut împotriva lui AZ Alkmaar, scor 0-1, și rămâne cu un singur punct în grupa de Conference League.