O nouă dezamăgire la Transylvania Open 2022. Jaqueline Cristian, eliminată în primul tur

| Foto: Transylvania Open

Românca de pe locul 83 WTA a fost învinsă de Xiyu Wang (59 WTA), scor 6-3, 6-3, într-o oră și 22 de minute.

Jaqueline Cristian a început bine jocul, însă nu a reușit să facă față loviturilor jucătoarei din China. Xiyu Wang a reușit break-ul în game-ul 4 și s-a îndreptat spre victoria în primul set, scor 6-3.

Setul al doilea a fost ceva mai echilibrat, însă chinezoaica nu a mai putut fi oprită. Wang s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-3 și avansează în turul următor.

Pe terenul doi se dispută partida dintre Viktorija Golubic și Diane Parry. Pe central începând cu 18:00 va începe partida dintre Eugenie Bouchard și Anhelina Kalinina.