O nouă victorie la limită a CFR-ului. Petrila, decisiv pentru campioni

Formația pregătită de Dan Petrescu s-a impus în fața celor de la Gaz Metan Mediaș, scor 2-1.

Partida din Gruia a început echilibrat, însă oaspeții au reușit să dea lovitura încă din minutul 11. Yuri a fost scăpat din marcaj și l-a învins pe Bălgrădean cu o lovitură de cap.

Imediat jocul s-a mutat în jumătatea oaspeților, însă ocaziile au lipsit. CFR Cluj a dominat, dar fără sa amenințe cu adevărat poarta apărată de Vâlceanu.

În ciuda insistențelor lui Petrila, defensiva medieșenilor a rezistat, iar scorul pauzei a fost 0-1.

Elevii lui Dan Petrescu au ieșit mai concentrați de la cabine și au restabilit egalitatea la scurt timp după fluierul de start al actului secund. Petrila a profitat de o greșeală a lui Moura și l-a învins pe Vâlceanu (46).

În minutele ce au urmat, oaspeții nu au mai contat în joc și au preferat să conserve rezultatul de pe tabelă. "Feroviarii" au profitat, iar după aproape o oră de joc, Petrila a avut o incursiune în flancul stâng, a trimis elegant în careu, iar Deac a înscris (59).

Până la finalul jocului, doar CFR Cluj a mai contat în ofensivă, însă gazdele nu au reușit sa își mărească avantajul. Astfel, campioana s-a impus cu 2-1.