O nouă victorie pentru Simona Halep la Australian Open. Românca s-a calificat în turul al treilea

| Foto: sport.ro

Liderul ierarhiei mondiale a trecut de americanca Sofia Kenin (37 WTA), scor 6-3, 6-7, 6-4.

Românca a început perfect, cu un break, partida de la Melbourne. Halep a controlat primul set și s-a impus cu în doar 33 de minute, cu 6-3. Actul secund a început la fel de bine pentru liderul mondial, care a câștigat primele trei game-uri. Totuși, Kenin a forțat revenirea și a reușit să țină aproape de Halep. Setul secund a intrat în tie-break, iar americanca a trimis partida în decisiv.

Ultimul act al meciului a început mai bine pentru jucătoarea din Statele Unite, care a prestat un joc mai solid decât Halep. Totuși, experiența româncei s-a văzut spre finalul setului, pe care și l-a adjudecat cu 6-4.

În turul al treilea, liderul clasamentului mondial va juca împotriva experimentatei Venus Williams.