O nouă victorie pentru Simona Halep la turneul de la Madrid

| Foto: WTA

Liderul clasamentului WTA a trecut de Kristyna Pliskova (94 WTA), scor 6-1, 6-4.

Românca a arătat din nou de ce nu a mai pierdut de trei ani în competiția din capitala Spaniei. Halep a dominat clar primul set și s-a impus cu 6-1 , după doar 27 de minute. Chiar dacă în setul secund, cele două jucătoare se aflau la egalitate după 8 game-uri, Simona nu a mai greșit până la final și a câștigat 6-1, 6-4.

În sferturi, liderul clasamentului mondial o va întâlni pe Karolina Pliskova (6 WTA), sora geamănă a adversarei din optimi. Cele două s-au mai duelat de șapte ori, iar românca a câștigat șase din aceste înfruntări. Cea mai recentă victorie a Simonei Halep în fața Karolinei Pliskova a fost în sferturi la Australian Open, scor 6-3, 6-2.