Olanda - România, scor 80-74, în preliminariile CE de baschet masculin

Echipa naţională de baschet masculin a României a fost învinsă, astăzi, în deplasare, de reprezentativa Olandei, scor 74-80 (30-31), în cea de-a cincea partidă din grupa D a preliminariilor Campionatului European din 2013.

După o primă repriză relativ echilibrată, tricolorii au forţat în sfertul trei, reuşind să se detaşeze la 9 puncte, 37-46 (min. 26). Olandezii nu s-au speriat însă şi, în doar două minute, au marcat 12 puncte, revenind la conducere, 49-46. La ultima pauză, gazdele aveau avantaj de 52-48, pe care nu l-au mai cedat până la final, profitând de jocul inconstant al României.

Marcatori: Olanda - Smeulders 18 puncte, Jansen 17, Norel 12, De Jong 10, Slagter 9, Akerboom 6, Elson 6, Cunningham 2; România - Moldoveanu 21 puncte, Nicoară 20, Mandache 11, Paul 8, Drăguşin 6, Popa-Calotă 3, Silvăşan 3, Baciu 2.

Tricolorii au obţinut o victorie la debutul în preliminarii, la Sibiu, 90-84, cu Olanda, după care au pierdut în deplasare, cu Georgia, scor 64-80 şi, din nou la Sibiu, cu Bosnia, scor 79-84. A treia înfrângere a venit în deplasarea din Letonia, cea mai drastică, scor 53-89. După cinci meciuri, România ocupă locul 5, ultimul, cu 6 puncte.

Celelalte meciuri din grupa D sunt programate astfel: România - Georgia (2 septembrie, Sibiu), Bosnia - România (8 septembrie), România - Lituania (11 septembrie, Sibiu).

Primele două clasate, plus alte patru echipe de pe locul 3 cu cea mai bună linie de clasament în cele şase grupe, vor obţine calificarea la turneul final al CE din 2013, din Slovenia.