Olimpia Cluj a câștigat Cupa României la fotbal feminin

Echipa clujeană și-a trecut în cont a cincea cupă consecutivă după ce a învins rivala ASA Târgu Mureș cu scorul de 4-0.

Pe o căldură infernală pe stadionul Jean Pădureanu din Bistrița, Olimpia Cluj a reușit să-și adjudece al doilea trofeu al sezonului, câștigând Cupa României la doar câteva săptămâni după ce a devenit campioană națională. Trofeul este al cincelea consecutiv câștigat de echipa lui Mirel Albon, în fiecare finală de până acum Olimpia învingând echipa de la Târgu Mureș fără să primească vreun gol.

Partida a început echilibrat, în prima jumătate de oră scorul rămânând alb. Mara Bâtea a reușit să deschidă apoi scorul, iar partida a fost tranșată în minutele finale ale primei părți, atunci când portarul mureșencelor, Andreea Părăluță, a primit cartonaș roșu pentru un fault în propriul careu. Mirela Ganea, portărița Olimpiei, a transformat lovitura de pedeapsă și a stabilit scorul pauzei, 2-0.

Cu o jucătorare în plus pe teren, misiunea clujencelor a devenit una și mai ușoară, iar repriza a doua a consemnat alte două goluri, marcate de Adina Giurgiu și Alexandra Lunca. Meciul s-a încheiat astfel cu scorul de 4-0.

Președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, Secretarul General al FRF Gheorghe Chivorchian și Consilierul Președintelui FRF Gabi Bodescu au înmânat jucătoarelor medaliile de câștigătoare.

Olimpia Cluj 4-0 (2-0) ASA Târgu Mureș

Olimpia Cluj: Ganea - Corduneanu, Desmerean (Moraru 76′), Olar, Meluță (Voicu 53′) - Vătafu, Bortan, Ciolacu (Popa 63′) - Giurgiu (Nagy 83′), Lunca, Bâtea (Carp 70′).

ASA Târgu Mureș: Părăluță - Boroș A (Bertea 45+1′), Jahn, Barbași - Roca (Boroș M. 67′), Goder, Csiszar (Toth 79′), Sandu (Kopacsi 60′), Gorea - Sinka (Sarosi 76′), Meleancă.

Au marcat: Bâtea (29′), Ganea (45′ - penalty), Giurgiu (57′), Lunca (61′).

Cartonaș roșu: Părăluță Andreea (minutul 44′).