Oltchim, a doua victorie în grupele principale ale Ligii Campionilor

Campioana Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 26-23 (13-15), formaţia rusă Zvezda Zvenigorod, în cea de-a patra etapă din grupa principală 2, din Liga Campionilor.

Măcinată de problemele interne din club, dar şi condamnată să câştige în drumul spre semifinale, Oltchim a început motivată meciul din Rusia, dar adversara a fost şi ea arţăgoasă (0-1 şi 3-1, min. 9). După un sfert de oră, tot Zvezda se afla la conducere, 5-4, în pofida paradelor excelente ale Silviei Navarro. Bulatovici a adus egalarea (min. 16, 5-5), dar Oltchim a continuat să rateze cu uşurinţă atacurile (9-6. min. 22). Au urmat şi momente mai bune de joc pentru vâlcence, 11-11 (min. 26), chiar dacă Bulatovici a fost ţinută "om la om" şi a reuşit greu să mai combine cu colegele sale.

Stanca a readus avantajul, 11-12 (min. 28), dar Zvezda a ripostat categoric în doar un minut, 14-12. La pauză: 15-13.

La reluare, tot gazdele au fost în prim-plan, 17-13 (min. 35), cea mai mare diferenţă de scor. Intrarea Paulei Ungureanu a adus noroc însă Oltchimului, care a redus la 17-16 (min. 40), poarta fiind "închisă" (5 intervenţii în primele 8 minute, 11 în total). În minutul 45, Zvezda avea avantaj de un gol, 19-18, Paula Ungureanu a apărat de la 7 metri, aducând un plus de moral echipei, care a egalat prin Bulatovici, 19-19. Ionela Stanca a marcat pe contraatac, pentru 20-21 (min. 50), Bulatovici a mărit la 20-22 (min. 52), speranţele revenind în tabăra campioanei României. Zvezda a intrat rapid la time-out. La reluare, Meiroşu a marcat pentru 20-23, Managarova a dus scorul la 20-24 (min. 55), iar din acel moment, Zvezda nu a mai putut întoarce soarta partidei, deşi a luptat până în ultima clipă. Oltchim a obţinut o victorie preţioasă, care îi măreşte zestrea de puncte în grupă la 4, la fel ca şi Krim Ljubljana. Zvezda rămâne cu 0 puncte.

Marcatoare:

Zvezda - Postnova 6 goluri, Marennikova 6, Uskova 4, Vyakhireva 3, Lobach 2, Lacrabere 1, Khavronina 1

Oltchim - Bulatovici 7 goluri, Meiroşu 4, Managarova 3, Manea 3, Stanca 3, Nechita 2, Brădeanu 2, Farcău 1, Barbosa 1.

În primele trei partide din grupă, Oltchim a cedat în faţa unguroaicelor de la FTC Budapesta, cu 22-23, şi a slovenelor de la Krim Ljubljana, cu 24-28, iar pe Zvezda a învins-o, cu 29-25.

Derbiul dintre primele două clasate în grupa 2, Krim (4 puncte)-FTC Budapesta (6), va avea loc duminică.

Campioana României mai are de jucat meciurile cu FTC, în deplasare (9 martie) şi cu Krim, pe teren propriu (17 martie). Primele două clasate în fiecare grupă vor obţine calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

În sezonul trecut, Oltchim a fost eliminată în semifinale, de Gyor ETO, formaţia care a pierdut ulterior trofeul, în faţa celor de la Buducnost.

Obiectivul echipei Oltchim în actuala stagiune este câştigarea Ligii Campionilor.