Perechea Irina Begu/Andreea Mitu a câștigat competiția de dublu de la BRD Bucharest Open

| Foto: foto agerpres.ro

Pentru Begu este al doilea trofeu consecutiv, după ce anul trecut s-a impus alături de Raluca Olaru.

În finală, româncele au întâlnit perecehea formată din Danka Kovinic, din Muntenegru și belgianca de origine ucraineană, Maryna Zanevska. Begu și Mitu au început bine și au reușit primul break chiar în cel de-al patrulea game al partidei. Apoi, după doar 38 de minute au reușit să se impună în primul set, scor 6-3.

Actul secund a fost mai echilibrat, iar perechea Kovinic/Zanevska a avut inițiativa. Totuși, româncele s-au redresat și au egalat la 4. În cele din urmă, Begu și Mitu au câștigat 6-3, 6-4 și au înregistrat singura victorie românească de la turneul din capitală.