Petrolul învinge Astra cu 1-0 şi se califică în sferturile Cupei României

Echipa Petrolul Ploieşti s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României - Timişoreana, după ce a învins joi, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Astra, în optimile competiţiei.

Golul a fost reuşit în minutul 21 de Alexandru Buhuşi, cu un şut în vinclu de la 24 de metri.

Astra: Lung Jr. - Mihalache, Găman, Bruno Miguel (B. Rus '67), Junior Moraes - N'Doye, Tatayuki - Străţilă, Băjenaru, Udoji (Miranda '46) - Fatai. Antrenor: Marius Şumudică.

Petrolul: Zimmerman - M.Tudor, Sipovici, Petrovici, Melinte - Bărbulescu, Enescu - Stojimirovici, Buhuşi (Fl. Dumitru '72), Komazek (Djurovici '83) - M. Roman (Opriţa '56). Antrenor: Valeriu Răchită.

Cartonaşe galbene: Băjenaru '41 / M. Roman '40, Komazek '61, Zimmerman '88.

Arbitri: Adrian Comănescu - Adrian Ghinguleac, Valentin Avram - Mugurel Drăgănescu

Observatori: Dan Lăzărescu, Paul Cazan.

La meciul disputat pe arena "Astra" au asistat aproximativ 4.500 de spectatori. Galeria echipei Petrolul, formată din aproximativ 700 de persoane, a refuzat să accepte cele 300 de bilete puse la dispoziţie de organizatori în Tribuna a II-a a arenei, fanii preferând să-şi achiziţioneze singuri tichetele de acces.