News alert Foto Recital Goga. "U" Cluj a învins Petrolul Ploieşti

Recital Goga. "U" Cluj a învins Petrolul Ploieşti
FC Universitatea Cluj - Petrolul Ploieşti | Foto: FC Universitatea Cluj / Cristian Cosma

FC Universitatea Cluj a învins Petrolul Ploieşti, în ultimul meci al etapei a opta a Ligii II, derby la care au asistat peste 6.000 de spectatori. "U" se află pe locul 6, la 3 puncte de ultimul loc care duce direct în Liga 1.

Cu sistemul schimbat din 4-3-3 în 4-2-3-1 şi cu Sepsi trecut fundaş central, Universitatea Cluj s-a impus pe Cluj Arena, în derby-ul etapei a 8-a din Liga 2. Şepcile roşii au învis cu 3-2 cu Petrolul Ploiești după ce clujenii au condus cu 3-0 până în prelungirile partidei.

Golurile Universităţii au fost marcate de Ursu (min. 13) şi Goga, dublă în minutele 49 şi 51. În minutul 61, de la clujeni a fost eliminat Dumitrescu, care a văzut două galbene. Petrolul a jucat o jumătate de oră în superioritate numerică fără să fie periculoasă, însă a reuşit două goluri în prelungiri: Popescu (90+1) şi Herea (90+3).

Echipele de start:

"U" Cluj: Dur-Bozoancă - Al. Coman, Abrudan, Sepsi, Berci - K. Twumasi, D. Dumitrescu - Oct. Ursu, Goga (cpt.), Takacs - Gavra
Rezerve: Albuţ - Gab. Giurgiu, Cr. Ene, Căpuşă, M. Coman, Haţiegan, Taub
Antrenor: Adrian Falub

Petrolul: Tordai - Plămadă, Antoche, Cazan - Olaru, Ghinga (cpt.), Marinescu, Țigănașu - Cl. Herea, Tudor, Lumu
Rezerve: Isvoranu - N. Popescu, Ţicu, Rob. Grecu, Ştefănescu, Danci, Arnăutu
Antrenor: Leo Grozavu