Repetiție reușită înaintea duelului din FIBA Europe Cup. U-BT a câștigat fără emoții cu Steaua

| Foto: u-bt.ro

Formația clujeană s-a impus fără probleme în duelul din Liga Națională, în fața echipei din capitală, scor 96-69.

Oaspeții au început mai bine duelul din Sala Polivalentă și au avut un parțial de 9-2 în primele minute. Steliștii s-au apărat foarte bine și au pus probleme serioase ofensivei clujene. Totuși, elevii lui Mihai Silvășan au reușit să reducă din diferență, iar la finalul primului sfert, scorul era 24-19, în favoarea Stelei. “Studenții” au început bine a doua perioadă de joc și au reușit să egaleze repede la 26. De acolo, jocul a mers într-un singur sens. La pauză, tabela indica 49-31 pentru U-BT.

Deși la revenirea de la cabine, partida a fost echilbrată, însă clujenii și-au intrat repede în ritm. Jucătorii conduși de Mihai Silvășan au controlat meciul și au dominat autoritar jocul. Steaua nu a mai reușit să pună probleme, iar cu 10 minute înainte de final, scorul era 75-53. Ultimul sfert s-a desfășurat după un scenariu identic. Mihai Silvășan a ales să utilizeze jucătorii care au evoluat mai puțin, iar U-BT s-a impus cu 96-69.

Pentru clujeni urmează duelul din sferturile FIBA Europe Cup, în compania lui medi Bayreuth.