România, 2-0 în meciul de Fed Cup, după prima zi

Irina Begu a adus a doua victorie pentru echipa națională, împotriva jucătoarei cu origini românești, Bianca Andreescu.

Începutul de meci din partida de sâmbătă dintre Irina Begu (37 WTA) și Bianca Andreescu (173 WTA) a fost unul echilbrat, ambele jucătoare reușind să își fructifice propriul serviciu. La scorul de 3-3, Irina a preluat inițiativa și primul set s-a terminat în favoarea româncei, 6-3.

Al doilea set al meciului a fost unul extrem de disputat. Diferența s-a făcut din nou după scorul de 3-3. Cele două sportive au mers cap la cap până în tie-break. Bianca Andreescu a reușit să se impună 7-6. Astfel, meciul a intrat în setul decisiv.

Begu a început excelent decisivul și a cedat doar două game-uri până la final. După 2 ore și 36 de minute, Irina a adus a doua victorie a zilei, la Fed Cup, pentru România.

În primul meci de duminică se vor confrunta Irina Begu și Carol Zhao.