România a început cu stângul duelul cu Italia din Billie Jean King Cup

| Foto: facebook.com/romaniafedcup

Irina Bara (132 WTA) a pierdut în fața Elisabettei Cocciaretto (111 WTA), scor 1-6, 4-6, într-o oră și 30 de minute.

Prima partidă a întâlnirii dintre România și Italia a început echilibrat. Totuși, break-ul reușit de Cocciaretto în cel de-al patrulea game a fost decisiv. Italianca a reușit să controleze jocul și și-a adjudecat primul set, scor 6-1, după 35 de minute.

Irina Bara a început bine setul secund și a câștigat primele trei game-uri. Cu toate acestea, adversara a avut forța de a reveni și a egalat la 3. Mai mult, Elisabetta Cocciaretto a reușit să controleze finalul setului și s-a impus cu 6-1, 6-4, într-o oră și 30 de minute.

În scurt timp va începe confruntarea dintre Mihaela Buzărnescu și Martina Trevisan.