România a învins Armenia. ”Tricolorii” au rezolvat partida în prelungiri

Naționala României s-a impus cu 1-0 în fața Armeniei, sâmbătă, pe Arena Națională, în etapa a șaptea din preliminariile CM 2018.

Florin Andone a trimis mingea în poartă pe finalul primei reprize, dar reușita i-a fost anulată pe motiv de offside (38). România a trecut pe lângă deschiderea scorului în partea a doua, când Bogdan Stancu a ratat un penalty (55). Oaspeții au rămas apoi în 10 oameni, după ce Voskanyan a primit al doilea galben. Alexandru Maxim a înscris și el, dar fanionul a fost ridicat din nou (81). Până la urmă, România a dat lovitura în prelungiri. Maxim a primit o pasă de la Romario Benzar și a stabilit rezultatul final (91).

A fost a doua victorie pentru Naționala antrenată de Christoph Daum în actuala campanie de calificare. România a bătut-o pe Armenia și în meciul tur, dar la un scor mai convingător, 5-0.

În ciuda acestui succes, misiunea "tricolorilor" de a prinde locul 2, care poate duce la barajul pentru Mondiale, e din ce în ce mai dificilă. Danemarca a spulberat liderul Polonia, scor 4-0, iar Muntenegru a trecut cu 3-0 de Kazakhstan.

Marți, de la ora 21:45, România va evolua în deplasare cu selecționata din Muntenegru. Meciul se va disputa la Podgorica. Tot în aceeași zi, Armenia primește vizita Danemarcei, iar Polonia va juca cu Kazakshtanul.