România a zdrobit Bosnia, 3-0! VIDEO

Marica a marcat vineri seara două goluri pentru România, contra Bosniei. Clujeanul Gabi Mureșan a jucat 90 de minute.

România a obținut cea mai clară victorie în preliminariile Euro 2012, culmea!, nu contra celei mai slab cotate echipe din grupă, Luxemburg, ci împotriva uneo naționale cotate cu șanse de calificare mai bune decât noi, Bosnia. A fost 3-0, datorită golurilor marcate de Mutu, în minutul 35, și Marica, în minutele 39 și 54.

Putea fi chiar 4-0, dar Săpunaru a ratat un penalty în prelungirile meciului.

”A fost prima dată de când sunt la națională când am simțit că publicul ne susține. Bosnia a venit la București să învingă, am citit presa de la ei și erau foarte optimiști”, a spus Răzvan Lucescu, despre care se spunea că va pleca după această partidă.

România - Bosnia 3-0 (2-0)
România: Tătăruşanu - Săpunaru, Papp, Tamaş, Raţ - Torje, Mureşan, Bourceanu, Sânmărtean (Tănase '63) - Mutu (Surdu '83), Marica (Alexe '87). Antrenor: Răzvan Lucescu.
Bosnia-Herţegovina: Hasagic - Mujdza, Mravac, Spahic, Lulic - Rahimic, Medunjanin (Ibisevic '46) - Pjanic, Misimovic, Ibricic (Stilic '64) - Dzeko (Muslimovic '64). Antrenor: Safet Susic.

Sâmbătă, reprezentativa României pleacă în America de Sud, unde va întâlni Paraguay și Brazilia.