România câștigă prima ediție a turneului de tenis de la Sports Festival

Poza noua 15.06.2018

Echipa formată din Florin Mergea și Adrian Ungur s-a impus cu 7-5, 4-6, 10-5, în fața perechii Mark Bryan/Goran Ivanisevic.

Partida decisivă din demonstrativul de tenis a fost și cea mai disputată. Ritmul a fost mai alert, observându-se faptul că trei dintre cei patru jucători din teren sunt încă în activitate. Primul set a fost unul echilibrat, dar România a reușit să se impună, în cele din urmă, scor 7-5.

În setul secund, cei doi componenți ai echipei lumii și-au revenit, fiind ajutați și din exterior. Ivanisevic a fost din nou omul spectacol și a dat șansa unui nou copil de mingi de a se afirma.

Apoi, croatul a trecut și în rolul de arbitru de linie, dar și în cel de copil de mingi. Astfel, perechea formată din fostul câștigător de Grand Slam și Mark Bryan şi-a adjudecat setul secund, scor 6-4.

În setul decisiv, presiunea nu s-a observat în teren și cei patru au continuat spectacolul. Ca de obicei, Ivanisevic a fost în centrul atenției, dar și Mark Bryan a intrat în jocul croatului. În final, echipa României s-a impus cu 10-5.