România, înfrângere în ultimul meci al zilei din Fed Cup

Perechea Ana Bogdan (86 WTA)/Raluca Olaru (45 WTA, la dublu) a fost învinsă de reprezentantele Canadei Carol Zhao (138 WTA)/Gabriela Dabrowski (11 WTA, la dublu), scor 6-4, 1-6, 6-10.

România a încheiat cu o înfrângere meciul din prima rundă a Grupei Mondiale 2 din Fed Cup. Canadiencele au început mai bine primul set și au reușit break-ul la 2-4. Perechea românească a revenit spectaculos și a egalat la 4. Deși au irosit două mingi de set, au reușit să câștige, scor 6-4.

Începutul celui de-al doilea set a fost identic cu primul, dar de data aceasta Canada a fost mai constantă. După scorul de 1-1, Zhao și Dabrowski nu au mai cedat niciun game și au încheiat impresionant, scor 1-6.

Decisivul a avut aceleași coordonate ca și setul precedent. Canada a început excelent, România a încercat să revină și a condus chiar cu 3-2. În ciuda eforturilor perechii Ana Bogdan/Raluca Olaru, canadiencele au reușit să se impună, 6-10.

Scorul înfruntării dintre România și Canada a fost 3-1, în favoarea echipei noastre.