România, învinsă de Italia în Billie Jean King Cup. Buzărnescu nu a reușit să trimită partida în decisiv

| Foto: facebook.com/romaniafedcup

Echipa de tenis feminin a pierdut în fața selecționatei Italiei, scor 3-1 la general, după ce Mihaela Buzărnescu (137 WTA) a fost învinsă de Elisabetta Cocciaretto (111 WTA).

România a cedat în fața Italiei în play-off-ul Billie Jean King Cup. Ultima întâlnire a fsot cea dintre Mihaela Buzărnescu și Elisabetta Cocciaretto. Deși românca trebuia să învingă pentru a păstra speranțele echipei naționale și pentru a trimite partida în decisiv, italianca s-a dovedit a fi mai puternică.

Cocciaretto a început bine partida și a câștigat primele trei game-uri. Buzărnescu a încercat în zadar să revină, iar după un prim set care a durat o oră și 21 de minute, italianca s-a impus cu 7-5. Setul secund a fost unul echilibrat, cu Buzărnescu depășindu-și limitele pentru a ține echipa în joc. Totuși, Cocciaretto a fost cea care a învins, 7-5, 7-6 (7-5) într-un meci care a durat două ore și 44 de minute.