România, învinsă în Fed Cup. Rusia a câștigat duelul, după succesul din meciul de dublu

| Foto: facebook.com/romaniafedcup

Perechea formată din Anna Blinkova și Anna Kalinskaya a trecut de perechea Jaqueline Cristian/Gabriela Ruse, scor 6-3, 6-2 și a adus victoria Rusiei.

Florin Segărceanu a ales să facă o schimbare și în ceea ce privește partida de dublu și le-a înlocuit pe Irina Bara și Raluca Olaru cu Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse. Împinse de la spate de entuziasmul din tribune, româncele au câștigat primele două game-uri ale setului. Totuși, jocul nu a mai funcționat atât de bine mai apoi, iar primul set a fost adjudecat de rusoaice, 6-3. Perechea Cristian/Ruse nu a reușit să revină nici în setul secund. Rusoaicele au defilat spre un succes clar, 6-3, 6-2.

Astfel, România a fost învinsă de Rusia, scor 3-2, în primul tur al Grupei Mondiale Fed Cup.