România, locul patru la Campionatul European de handbal feminin

| Foto: facebook.com/ehfeuro

Echipa națională a pierdut finala mică a turneului, în fața Olandei, scor 24-20.

Olandezele au început mai bine partida și au dominat jocul în ambele faze, în ciuda unor momente bune ale apărării României. Echipa lui Ambros Martin a părut surprinsă de jocul Olandei, pe care îl cunoșteau din Main Round. După jumătatea reprizei, “tricolorele” au avut o cădere în joc, iar la pauză tabela indica 15-8 pentru echipa lui Helle Thomsen.

În actul secund, România a avut o tresărire de orgoliu și a oferit un joc asemănător cu cel din prima fază a grupelor. Cu o apărare agresivă și cu mai multe intervenții din partea Denisei Dedu, “tricolorele” s-au apropiat la trei goluri, însă timpul nu a fost suficient pentru o revenire completă. Astfel, Olanda s-a impus cu 24-20 și a câștigat medalia de bronz de la Campionatul European.

Cea mai bună marcatoare a României a fost Valentina Ardea-Elisei, cu șase reușite.