România obține primul punct în fața Italiei. Gabriela Ruse le ține pe “tricolore” în joc

| Foto: digisport.ro

Echipa de tenis feminin a obținut primul succes în fața Italiei în play-off-ul Billie Jean King Cup, grație Gabrielei Ruse.

Ambii căpitani au decis să efectueze schimbări în cea de-a doua zi a competiției, astfel că primul meci al zilei le-a pus față în față pe Elena-Gabriela Ruse (168 WTA) și Jasmine Paolini (104 WTA). Italianca a început mai bine meciul, a făcut două break-uri în primul set, pe care l-a și câștigat cu 6-1.

Românca nu a renunțat la luptă în setul secund și și-a îmbunătățit vizibil jocul. Ruse a dominat partida și a reușit să trimită meciul în decisiv, după ce a câștigat setul cu 6-3. În decisiv, scenariul a fost asemănător cu cel din setul secund, iar Ruse s-a impus cu 1-6, 6-3, 6-4, în două ore și 32 de minute.