România – Rusia 22-28. “Tricolorele” vor juca finala mică la Campionatul European

| Foto: facebook.com/ehfeuro

Echipa națională de handbal feminin a fost învinsă în semifinalele turneului continental și va evolua în meciul pentru medalia de bronz.

Cu Cristina Neagu în tribune, partida de la Paris a început echilibrat. Cele două formații au mers cap la cap în primele minute de joc. Ambros Martin l-a surprins pe Trefilov cu tactica aleasă, iar româncele s-au distanțat chiar și la trei goluri. Totuși, spre finalul reprizei, rusoaicele au devenit mai concentrate, au speculat greșelile “tricolorelor” și au intrat în avantaj la cabine, scor 16-15.

România a început timid actul secund, cu opt minute în care nu au reușit să înscrie. Elevele lui Ambros Martin au suferit în plan ofensiv, unde au găsit cu greu soluții în fața masivelor adversare. Rusoaicele au profitat de ezitările “tricolorelor”, iar scorul a luat proporții. În final, tabela indica 28-22, iar România va juca pentru medalia de bronz a turneului.

Cele mai bune marcatoare ale echipei au fost Pintea și Dragut, ambele cu patru reușite.