România se impune la dublu în fața Portugaliei și trece în avantaj în disputa din Cupa Davis

| Foto: digisport.ro

Perechea Copil/Tecău a trecut în două seturi de cuplul Borges/Sousa, scor 6-4, 6-3, în primul meci al zilei din Sala Sporturilor “Horia Demian”.

La fel ca și partidele disputate în prima zi a duelului, meciul de dublu al înfruntării România-Portugalia a stat sub semnul echilibrului. Cele două perechi au mers cap la cap până la finalul setului, când Copil și Tecău au reușit să se impună pe serviciul adversarilor, scor 6-4.

Scenariul s-a repetat și în setul secund, iar echilibrul s-a menținut. Totuși, jucătorii români au forțat pe finalul setului secund, au câștigat două game-uri consecutive la 0 și s-au impus 6-4, 6-3, într-o oră și 13 minute.

În Sala Sporturilor “Horia Demian” urmează primul duel de simplu al zilei, dintre Marius Copil și Joao Sousa.