România, umilită de Japonia în ultimul meci de la Campionatul Mondial

| Foto: facebook.com/FederatiadeHandbal

Naționala de handbal feminin a fost învinsă la scor de țara gazdă, 37-20, și a încheiat pe locul 12 turneul final.

Ca de fiecare dată în ultimele partide, “tricolorele” au început foarte slab jocul, iar japonezele au profitat. Țara gazdă a controlat cu fermitate jocul și a marcat la aproape fiecare acțiune ofensivă. Apărarea României a fost aproape inexistentă, în timp ce atacul s-a bazat doar pe Gabriela Perianu. Spre finalul reprizei, scorul a luat proporții, iar la pauză, tabela indica un incredibil 18-8 în favoarea Japoniei.

La revenirea de la cabine, marșul gazdelor spre o victorie istorică a continuat. Româncele nu au putut face față jocului în viteză al adversarelor și, treptat, frustrarea a apărut în rândul ”tricolorelor”. Diferența de scor s-a majorat, iar scorul final a fost unul umilitor pentru România, 37-20. Astfel, naționala de handbal feminin a încheiat Campionatul Mondial pe locul 12.

Cele mai bune jucătoare ale României au fost Perianu și Udriștoiu (ambele câte patru goluri).