România, victorie facilă în primul meci al zilei la Fed Cup

Sorana Cârstea a învins-o pe Carol Zhao în partida de deschidere a înfruntării România-Canada.

Cârstea (38 WTA) a început perfect jocul cu un game la 0. Au existat ceva emoții în primele minute, când Zhao (138 WTA) a egalat la 2. În continuare setul a mers excelent pentru Sorana și după 28 de minute, românca a câștigat 6-2.

Setul al doilea a fost identic cu primul, Zhao a reușit să ia doar două game-uri. Astfel, România și-a adjudecat primul meci al zilei, în doar 53 de minute. Scorul setului doi a fost 6-2.

"Mi-ar fi părut rău cu o asemenea atmosferă să nu pot aduce prima victorie", a declarat Sorana Cîrstea în conferinţa de presă de după meci.

Următorul meci al confruntării România-Canada este cel între Irina Begu și Bianca Andreescu.